O mne

Ahojte, volám sa Majo, mám 29 rokov a foteniu sa venujem takmer polovicu môjho života. Pochádzam z Bratislavy, ale fotím po celom Slovensku, aj v zahraničí. Pôsobím najmä ako svadobný, rodinný a reportážny fotograf, no príležitostne sa venujem aj komerčnej sfére (eventy, reportáže, architektúra, šport).

Keď som sa na základnej škole rozhodoval, kam ďalej povedú moje kroky, vyhrala stredná fotografická škola. Bolo to jednoznačné, keďže fotografovanie je mojou vášňou už od detstva. Do detských táborov som si brával analógový a neskôr digitálny foťák, svoju prvú zrkadlovku som dostal pod stromček, keď som mal 15 rokov. O niekoľko mesiacov neskôr som už začal profesionálne fotiť pre spravodajskú agentúru SITA a neskôr pre agentúru ČTK. Niekoľko rokov som pôsobil aj v medzinárodnom vydavateľstve Ringier Axel Springer.

S foťákom na krku som vďaka práci precestoval celú Európu, bol som pri významných spoločenských, politických, kultúrnych aj športových okamihoch Slovenska. Zúčastnil som sa stoviek rozhovorov so známymi aj významnými ľuďmi, moje spracovanie aktuálneho diania ocenili odborníci aj novinárskou cenou. Novinárska fotografia ma naučila veľa. Byť v správnom čase na správnom mieste a taktiež pohotovosti, pretože žiaden moment sa už viac nebude opakovať. Počas fotenia sa snažím o kreativitu, no do diania zasahujem len minimálne, nakoľko ho chcem zachytiť také, aké naozaj bolo. Aj preto mám najradšej reportážnu fotografiu, kedy vznikajú tie najkrajšie momentky.

Zachytávanie svadobných príbehov či rodinnej lásky ma doslova pohltilo. Z toľkého šťastia a nefalšovanej radosti mám často až zimomriavky. Počas fotenia som neustále v strehu, aby som zachytil tú krásnu a neopakovateľnú atmosféru a zábermi vyvolal emócie, ktoré mladomanželov, páriky i rodinky aj po rokoch zahrejú pri srdci. Za samozrejmé považujem navodenie priateľskej atmosféry, ide predsa o to, aby ste si fotenie užili, nie ho pretrpeli.

Aby ste sa o mne dozvedeli aj niečo viac, prezradím Vám, že mojou ďalšou vášňou je cestovanie. S manželkou Zuzkou radi spoznávame nové miesta, cez víkendy cestujeme krížom-krážom po Slovensku a navštevujeme hrady a zrúcaniny. Už sme ich videli niekoľko desiatok a neustále objavujeme ďalšie a ďalšie. Okrem toho si radi robíme výletíky aj do zahraničia. Milujeme ten pocit, keď sadneme do auta a vyrazíme na niekoľkodňový trip. Každú našu cestu – či už ide o predĺžený víkend alebo dovolenku pri mori – sprevádza aj môj fotoaparát, všade si totiž robíme na pamiatku fotky na samospúšť. Ak ste na ne zvedaví, pozrieť si ich môžete v galérii v albume Z&M.  A ako perličku Vám ešte spomeniem, že mám rád futbalový klub Juventus, ovocnú zmrzlinu, jahodový shake, mliečnu čokoládu  a slepačiu polievku.

NOVINÁRSKA CENA (OSF):
Výherca 2012 (Protest Gorila)
2014 - druhé miesto (Najlepšia fotografická aktualita)
2011 - druhé miesto (Najlepšia fotografická aktualita)
2011 - druhé miesto (Najlepšia športová fotografia)